Books

"Aktualizace" knížek za rok 2015 :)

15. dubna 2015 v 17:32 | B.
Padesát odstínů šedi - E.L. James
Padesát odstínů temnoty - E.L. James
Padesát odstínů svobody - E.L. James
Zaklínač II - Meč osudu - Andrzej Sapkowski
Stařec a moře - Ernest Hemingway
Krysař - Viktor Dyk
Zaklínač III - Krev elfů - Andrzej Sapkowski
Zaklínač IV - Čas opovržení - Andrzej Sapkowski
Prokletí Salemu - Stephen King
Holčička, která měla ráda Toma Gordona - Stephen King
Lovci hlav - Jo Nesbo

Momentálně rozečteno:

Anna Karenina - Lev Nikolajevič Tolstoj
Stephen King jde do kina (povídky od Kinga) - Stephen King
S láskou Rosie - Cecelia Ahern
Zaklínač V - Andrzej Sapkowski

Co říkáte na můj výběr? Jaký máte na tato díla názor? Četli jste některé? :)

Padesát odstínů

18. února 2015 v 17:29 | B.
St valentines day

Fenomén 50 odstínů zasáhl i mě. Všechny knihy jsem přečetla ještě před tím, než do kin vlétnul film. Ano. Přečetla jsem všechny tři knihy (evidentně na rodzíl od některých zarputilých kritiků). Všechny tři knihy jsem měla přečtené závratnou rychlostí. Dostala jsem je od přítele k Vánocům a v lednu už sem četla poslední díl (a to jsem četla vždy, jen ve vaně, když se přítel jel ukázat domů :D). Nepodstatná informace? Ani ne. V životě jsem totiž nečetla knihu, která by byla lehčí a oddychovější.

Samozřejmě je to kniha převážně pro ženy. Příběh je vyprávěný z pohledu Anastie. Mladé, nezkušené dívky bez sexuálních zkušeností, zamilující se do "megalomanského" pana Greye, jehož jmění převyšuje konta všech obyvatel Seattelu dohromady. To by asi nebyl takový problém. Ten problém přichází ve chvíli, kdy se Anně (za pomoci smlouvy hlídané jeho právníky) svěří se svým pravým já. Je tak trochu dominantní, možná až tak trochu sadista. Annu postupně zasvěcuje do všech tajů svého světa a podhaluje jí svoji minulost. Příběh je nejen o sexu, ale také o jejich vztahu, který připomíná tak trochu Stmívání (nevinné, naivní děvče a záporný, ale dokonalý padouch tvoří už léta lákadlo pro mnoho autorů). Problémy se jim sypou na hlavu celé tři díly. POZOR! Teď přichází krátký, ale radikální spoiler. Ale vše skončí štastně. Veselka, dítě, dům, dítě.. Zajímavá je poslední kapitola poslední knihy, která nám přinese seznámení Any a Christiana z jeho pohledu. Opravdu je tak trošku "zmrd". Krátky ale radikální spoiler KONČÍ.

Myslím, že lidstvo potřebuje takového "obětního beránka". Byla to Hannah Monatana, One Direction, Miley Cyrus. Teď mají 50 odstínů. Každopádně zkutečnost je taková, že jsem četla mraky horších knih a viděla mraky horších filmů - převážně holčičích, což je ale i těch Padesát odstínů. Je to lehké a oddechové čtení (Jedete na dovolenou? Berte ho. Ale třeba mně se četlo tak dobře, že bych sebou musela vzít všechny tři knihy (každá kolem 600 stran) a pak ještě další tři knížky, takže by se to moc nevyplatilo :D). Není to dílo na Pulitzerovu cenu, ale prostě taková "červená knihovna" s něčím novým. Neodsuzujte ji. Mohla by vás zaujmout.

FSOG
 
 

Reklama